Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ‘İsveç onayına’ ilişkin Kremlin’den ilk açıklama

Kremlin Sözcüsü Peskov, İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde alınan kabul kararına ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, ” Bu TBMM’nin kararıdır. Türkiye halen Kuzey Atlantik İttifakı’nın üyesidir, bu açık bir gerçektir. Ankara’nın İttifak içindeki müttefikleriyle kendi yükümlülükleri ve müzakere süreçleri var. Bu Türkiye’nin egemen kararıdır.” söz konusu.

İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün onaylanmasını onaylayan yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Genel Kurul’da yapılan oylamada 287 kabul oyu, 55 ret oyu kullanıldı.

aralık ayında konuşuyorum Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Grushko,Rusya’nın askeri planlarını İsveç’in er ya da geç tam teşekküllü NATO üyesi olacağını dikkate alarak yaptığını vurguladı.

Rusya’nın İsveç’in NATO üyeliğinin er ya da geç kabul edilmesini beklediğinin altını çizen Grushko, şöyle konuştu: NATO ile müttefikler arasındaki ilişkileri dikkate aldığımızda stratejik açıdan İsveç’in er ya da geç ittifaka katılacağını elbette varsayıyoruz. Bu, NATO savunma sistemindeki coğrafi boşlukların giderilmesi açısından ittifak açısından çok önemli. Dolayısıyla İsveç’in ittifaka üye olacağını ve tam entegre olacağını varsayarak askeri planlarımızı hazırlıyoruz.“dedi.

haberseyhan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu