Ekonomi

Hindistan Merkez Bankası faiz oranlarını sabit tuttu

Hindistan Merkez Bankası üst üste üçüncü toplantısında politika faizinde değişikliğe gitmezken, gıda fiyatlarının enflasyonu yukarı yönde baskılaması durumunda harekete geçmeye hazır olduğunun sinyalini verdi.

Banka politika faizini %6,50’de tuttu. Karar oy birliği ile alındı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentileri de bu yöndeydi.

Banka ayrıca, geçen yıl Nisan ayında uygulamaya koyduğu “teşviklerin geri çekilmesi” odaklı politika duruşunu 1’e karşı oyla sürdürme kararı aldı.

Politika duruşuna ilişkin iddialarını paylaşan 20 ekonomistin 19’u bu yönde bir atılım beklerken, biri yön değişikliği öngördü.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta karar sonrası yaptığı açıklamalarda, “MPC, durum gerektiriyorsa harekete geçmeye hazır. Manşet enflasyonu tolerans bandına getirmek yeterli değil. Kesinlikle enflasyonu düşürmeye odaklanmaya devam etmeliyiz.” %4 hedefine ulaştık.” dedi.

Muson yağmurları enflasyonu yükseltti

Hindistan’ın bazı bölgelerinde meydana gelen sel ve düzensiz muson yağmurları, dünyanın en kalabalık ülkesinde gıda fiyatlarını yükselterek, Haziran ayında perakende enflasyonu son üç ayın en yüksek seviyesi olan %4,81’e çıkardı.

Ekonomistler, artan sebze fiyatları ve artan pirinç ve buğday maliyetleri nedeniyle geçen ayın değerinin bankanın %2-6’lık hedef aralığını aştığını düşünüyor.

Banka ayrıca 2024 yılı enflasyon beklentisini yüzde 5,1’den yüzde 5,4’e yükseltti.

balcovaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu