Ekonomi

Altın için kritik saatler: Herkes anlaşmayı bekliyor

Altın, yatırımcıların ABD borç limiti krizinin çözülmeye yaklaştığına dair sinyalleri fiyatlaması ile yatay seyretti.

Spot altının onsu 1.976 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara göre gram altın 1.259 TL seviyelerinde.

Cumhuriyetçi ve Demokrat yetkililer, Pazartesi günkü Lider Joe Biden ve Meclis Başkanı Kevin McCarthy ile yapılacak bir toplantının ortasından önce görüşmeler için öne çıktı. İkili Pazar günü görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulunurken, Biden görüşmenin sorunsuz geçtiğini belirtti.

Ancak yatırımcılar, analiz için son tarih yaklaştıkça daha fazla oynaklığa hazırlanıyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’nin ödeme yükümlülüklerini Haziran ortasına kadar ödeyip ödeyemeyeceği konusunda şüpheleri olduğunu söyledi.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya şunları söyledi: “Altın favori bir güvenli liman varlığı olmaya devam ediyor ve borç limiti görüşmeleri sonuçlanmaya devam ederse fiyatlar kolayca 2.000 doların üzerinde istikrar kazanabilir.”söz konusu.

Para politikası tarafında ise son açıklama Fed Lideri Jerome Powell’dan geldi. Powell Cuma günü yaptığı açıklamada, Federal Rezerv’in gelecek ay faiz artırımlarını durdurabileceğini söyledi. Bu açıklamalar, yatırımcıları gelecek ayki faiz artırımı için fiyatlarını düşürmeye sevk ederek değerli metalin tutunmasını sağladı.

Gram altın: 1259 TL
Ons altın: 1975 dolar
Çeyrek altın: 2311 TL

haberkaman.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu