Haber

İngiltere’deki protestocuların darbesiyle bağlantılı 6 Çinli diplomat ülkeyi terk etti

Başkonsolos Zheng Xiyuan da dahil olmak üzere altı Çinli diplomat, 16 Ekim’de Manchester’daki Çin Konsolosluğu önünde gösteri yapan Hong Kong protestocularından birinin darbesiyle bağlantılı olarak Birleşik Krallık’tan ayrıldı.

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bir hafta önce 6 diplomatın İngiliz polisi tarafından sorgulanabilmesi için Çin hükümetine diplomatik dokunulmazlıklarını kaldırması için süre verdiklerini belirtti. Cleverly, “Talebimize cevaben Çin hükümeti, Başkonsolos da dahil olmak üzere bu yetkilileri İngiltere’den çıkardı” dedi. terimini kullandı.

Bazı diplomatların ve Başkonsolos’un şimdiden Çin’e döndüğünü belirten Cleverly, kalan diplomatların da kısa süre içinde ülkelerine döneceğini bildirdi.

Öte yandan Başkonsolos Zheng’in eşinin İngiltere’de kalacağı belirtildi.

Etkinlik

BBC’nin 16 Ekim’de yayınladığı görüntülerde, göstericilerin Çin Komünist Partisi Kongresi’ni önünde protesto ettiği sırada, kimliği belirsiz bir grup yüzü maskeli protestocuların pankartlarını yırttığı ve konsolosluk önünde arbede çıktığı görüldü. Konsolosluğun.

30’lu yaşlarındaki bir Hong Kong göstericisi kimliği belirsiz kişilerce konsolosluğa sürüklenerek dövüldü.

Manchester Polisi’nden yapılan açıklamada, olay yerinde hazır bulunan polis ekiplerinin protestocuyu “güvenliği endişesiyle” Konsolosluktan çıkardığı belirtildi.

İngiliz polisi de Çin Konsolosluğu önünde yaşanan olayla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.

Çin Konsolosluğu’nda darp edilen protestocunun yüzünün kanlar içinde ve morarmış halde olduğu fotoğrafları sosyal medya kullanıcıları tarafından defalarca paylaşıldı.

Olayın ardından Çin maslahatgüzarı ifade için İngiltere Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti’nin milletvekili Alicia Kearns, konsolosluk önünde düzenlenen gösteride Hong Kong protestocularına saldıranlar arasında Çin Başkonsolosu Zheng Xiyuan’ın da olduğunu iddia etti.

Çin, İngiltere’de Manchester Konsolosluğu önünde gösteri yapan Hong Kong protestocularından birinin vurulduğu olayda konsolosluk görevlilerinin diplomatik misyonların güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri alma hakkına sahip olduğunu da savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu