Ekonomi

ABD hükümetinin kapanma riski

ABD’de Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında son dakikada varılan uzlaşmayla federal ödemelerin devam etmesinin önünü açan geçici yasa tasarısının son teslim tarihi 18 Kasım Cumartesi günü sona eriyor. Yani ABD hükümeti risk altında. bir kez daha kapatıyorum.

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında başta Ukrayna ve İsrail’e yönelik yeni yardım paketi olmak üzere birçok konuda anlaşmazlık sürüyor. Federal bütçe konusundaki anlaşmazlık aynı zamanda, geçici bütçe konusunda Demokratlarla anlaşmaya vardığı için aşırı sağ muhaliflerin Kevin McCarthy’yi görevden almasının ardından geçen ay bu göreve seçilen yeni Cumhuriyetçi Meclis Başkanı Mike Johnson için de ilk liderlik sınavını teşkil ediyor. . Hafta sonu Johnson, krizin üstesinden gelmek için iki adımlı bir plan açıkladı.

Paket, sağ kanadının zorladığı derin harcama kesintilerini içermiyor, bunun yerine finansmanı mevcut seviyelerde uzatıyor. Kritik tarihe bir haftadan az bir süre kala gelen bu teklif, Demokratlara ve Cumhuriyetçilere aralarındaki farklılıkları gidermeleri için çok az zaman tanıyor.

Ancak Johnson’ın yüzde 30’luk acil harcama kesintisini ve bazı muhafazakarların talep ettiği ABD sığınma yasasındaki değişiklikleri uygulamayı reddetmesi, uzlaşma umutlarını artırdı. İsrail ve Ukrayna’ya yönelik yeni yardım finansmanını göz ardı eden teklifte, bazı devlet kurumlarının finansmanının Ocak ayına, bazılarının ise Şubat ayına kadar uzatılması öngörülüyor.

kozakli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu