Haber

ABD devlet okulları, zihinsel sağlık üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle teknoloji devlerine dava açtı

ABD’nin Washington eyaletinin Seattle kentinde devlet okulları, popüler sosyal medya platformlarına bağlı teknoloji devi şirketlere çocukların ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle dava açtı.

Washington’daki Seattle bölgesindeki devlet okulları, eyalet bölge mahkemesine 91 sayfalık bir şikayette bulundu.

Dilekçede, TikTok’un sahibi ByteDance, Instagram ve Facebook’un sahibi Meta, YouTube’un sahibi Google ve Snapchat’in sahibi Snap’in çalışmalarında çocukları hedef alarak kamu israfı yaptığı iddia edildi.

Şirketlerin ruh sağlığının kötüleşmesine, kaygı ve siber zorbalık gibi davranış bozukluklarına yol açtığının öne sürüldüğü dilekçede, öğrenci yetiştirmenin daha da zorlaştığına dikkat çekildi.

Dilekçede, okulların ek ruh sağlığı uzmanı istihdam etmek zorunda kaldığı, sosyal medyanın etkilerine ilişkin ders planları geliştirdiği ve öğretmenlere ek eğitim verdiği belirtildi.

Sanıkların gençlerin savunmasız beyinlerini başarıyla sömürdüklerinin öne sürüldüğü dilekçede, gençlere yönelik içeriklerin çoğu zaman müsrif olduğuna dikkat çekildi.

Dilekçede, 2009 ile 2019 arasında, Seattle bölgesindeki devlet okullarında “iki hafta boyunca çok üzgün veya umutsuz” hisseden öğrencilerin sayısının ortalama yüzde 30 arttığı belirtildi.

sulakyurt-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu